Курс "Сексуальне насильство, пов'язане з конфліктом”: правове регулювання та практика”

4

МОДУЛІ

4

ЕКСПЕРТКИ

КОНСПЕКТИ МОДУЛІВ

СЛОВНИК ТЕРМІНІВ

ДОДАТКОВІ ДЖЕРЕЛА

тестування після кожного модуля

Електронний сертифікат

Цей курс підготовлений Асоціацією жінок-юристок України «ЮрФем», за підтримки проєкту ООН Жінки «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні», що фінансується Урядом Швеції, та в співпраці з Офісом віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Урядовою уповноваженою з питань ґендерної політики.

 

А також у співпраці з Фондом Future for Ukraine, юридичним факультетом Вільнюського університету, Центром протидії торгівлі людьми та експлуатації KOPZI.

Україна вже більше чотирьох місяців протистоїть росії у повномасштабному вторгненні останньої на територію України. За цей період часу, як українськими, так і міжнародними організаціями та правоохоронним органами були зафіксовані докази здійснення росією воєнних злочинів, злочинів проти людяності та ознаки злочину геноциду. Одним із таких злочинів є зґвалтування, домагання, сексуальна експлуатація та інші види сексуального насильства пов’язаного з конфліктом, вчинені російськими військовослужбовцями.

Мета цього курсу – дати розуміння українським правозахисникам/цям, представникам/цям правоохоронних органів, суддям, адвокатам/кам що таке СНПК, як захищати потерпілих, окреслити практику притягнення до відповідальності осіб, визнаних винними у здійснені СНПК, у збройних конфліктах, які мали місце в історії. Усі хто візьмуть участь у цьому курсі отримають необхідну базу знань та навичок для роботи із справами СНПК та потерпілими. Вони зможуть ефективніше документувати, розслідувати злочини, будувати лінію захисту потерпілих, а відтак успішно відстоювати їхні інтереси та інтереси України як на міжнародному, так і на національному рівні для досягнення як мінімум справедливості для тих, хто потерпіли від злочинів росії.

 • для правозахисників/ць, що працюють із темою СНПК, зокрема, залучені до робочих груп із розслідування та документування СНПК, висвітлюють тему СНПК у своїй громадській діяльності, співпрацюють із міжнародними організаціями чи українською владою та потребують додаткової компетенції та експертизи

   

 • для юристів/ок, які представляють інтереси потерпілих від СНПК або залученні до документування та розслідування сексуального насильства

   

 • для працівників/ць правоохоронних органів, зокрема, поліції, прокуратури, а також суддів, які ведуть розслідування, здійснюють обвинувачення чи судочинство у провадженнях щодо сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом

Free
Free access this course

ПРОГРАМА

Модуль 1.

Розетт Музіго-Моррісон

 • Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом (далі – СНПК) – визначення, основні ознаки, форми: проти кого здійснюють СНПК, теорії, чому СНПК відбувається і чому безкарно, що було зроблено для вирішення проблеми.
 • Вплив гендерної перспективи на СНПК: що таке гендерна перспектива і як вона сприяє розумінню проблеми та пошуку рішень, підтримці потерпілих та припиненню безкарності.
 • Основні моменти, на які слід звернути увагу під час роботи з потерпілими від СНПК: миротворчі місії, резолюції ООН, практичний досвід.
 • Стратегія спілкування з потерпілими – як проводити інтерв’ю (зокрема, інтерв’ю юрист(ка)-клієнт(ка)), уникнути «другої травми», як налагодити спілкування з дітьми, які потерпіли від СНПК. Огляд основних принципів: уникнення шкоди, конфіденційність.

Модуль 2.

Сьюзен Лемб

 • Заборона сексуального насильства під час збройного конфлікту в міжнародно-правових документах (Женевська конвенція, Римський статут тощо).
 • Відповідальність держави (Суд ООН, ЄСПЛ) та індивідуальна відповідальність за СНПК (МКС, спеціальні трибунали): можливості та мотивація потерпілих добиватися правосуддя, в тому числі в межах міжнародного провадження
 • Диференціація міжнародної, іноземної та національної юрисдикцій щодо сексуального насильства, пов’язаного з повномасштабною війною росії проти України. Співпраця та координація різних ініціатив, які розслідують СНПК
 • Проблеми, пов’язані з розслідуваннями СНПК, і стратегії побудови справ для міжнародних проваджень (із чим слід бути обережними, уникнення ретравматизації, комунікація зі ЗМІ тощо).

Модуль 3.

Віра Левко

 • Національне законодавство щодо СНПК.
 • Особливості збору доказів та досудового розслідування СНПК
 • Компенсації, доступні потерпілим відповідно до національного законодавства. 
 • Наявні виклики в національному законодавстві: кореляція з міжнародним правом та прогалини у законодавстві (відсутність ратифікації Римського статуту тощо)

Модуль 4.

Емма Пантні

 • Дослідження справ національних судів та міжнародних трибуналів: найкращі практики, побудова справи у період конфлікту та в пост-конфліктних ситуаціях
 • Провадження щодо СНПК, яке було здійснене під час Югославських війн, у Африканських країнах та на Близькому Сході
 • Справи МКС, пов’язані із СНПК (наприклад, Прокурор проти Онгвена (Ongwen))
 • Документування та розслідування СНПК (практичний підхід)
 • Провадження щодо СНПК, яке було здійснене під час повномасштабної війни росії проти України. Приклади міжнародної компенсації для потерпілих від СНПК.

Експертки

У червні 2022 року ввійшла до списку 12 фіналістів на посаду голови Секретаріату Міжнародного кримінального суду (МКС). Донедавна працювала юридичним радником у відділі юридичної консультації в Офісі Прокурора Міжнародного кримінального суду, де також координувала впровадження політики щодо сексуальних та гендерно-обумовлених злочинів і навчання офіцерів НАТО вищого рангу щодо розслідування, обвинувачення та запобігання сексуальним чи гендерно-обумовленим злочинам у кризових ситуаціях. До МКС працювала у Міжнародному трибуналі щодо Руанди, Спеціальному суді щодо Сьєрра-Леоне, Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини.

Суддя Верховного Суду Белізу, кримінальний відділ, із фокусом, в тому числі, на сексуальних злочинах. Міжнародно-визнана експертка у міжнародному кримінальному та гуманітарному праві з досвідом роботи у розслідуванні, обвинуваченні, судівстві, адвокації та дипломатії, зокрема, у таких інститутах при ООН як Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії, Міжнародний трибунал щодо Руанди. У травні 2022 року приєдналась до Юридичної робочої групи щодо Відповідальності за злочини, вчинені в Україні

Суддя Дніпровського районного суду м. Києва, суддя-спікерка, тренерка Національної школи суддів України, членкиня Асоціації жінок-юристок «Юрфем».

З 2009 року працювала у чотирьох міжнародних кримінальних судах – Міжнародний трибунал щодо колишньої Югославії, Надзвичайні палати в судах Камбоджі, Спеціалізована прокуратура щодо Косово, Спеціальний трибунал по Лівану. Працювала над аспектами гендерно-обумовленого насильства в рішеннях МКТЮ та Надзвичайних палат, які охоплюють злочини зґвалтування, сексуального насильства, сексуальних домагань та злочинів проти гендерної ідентичності, а також примусового шлюбу. Також здійснювала розслідування гендерно-обумовленого насильства працюючи із слідчими суддями в Камбоджі та прокурорські розслідування в Косово.

Відгуки про курс

Залишіть свій відгук!

Цей сайт захищений reCAPTCHA та Google Privacy Policy із застосуванням Terms of Service.

Юлія Нікітіна

Консультантка лінії правової допомоги «Юрфем: підтримка», юристка, магістриня юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка. Здійснює громадську діяльність у сфері захисту прав жінок. Авторка низки публікацій, які стосуються проблематики гендерно зумовленого насильства. Випускниця Літньої школи ЮрФем. Учасниця програми стажування від ЮрФем.

Яка цінність гендерно-чутливої освіти для правничої спільноти, на твою думку?

На мою думку, гендерно-чутлива освіта є дуже важливою, адже завдяки їй ми можемо подолати усталені стереотипи в суспільстві. Нашим навчальним закладам варто будувати гендерно-чутливий освітній процес, щоб майбутні юристи та юристки розуміли, що дискримінація та стереотипи щодо ролі жінки та чоловіка неприпустимі у сучасному суспільстві. Лише так ми зможемо досягти гендерно-чутливої правничої спільноти.  

Чи пам’ятаєш враження від першого тренінгу/лекції з теми захисту прав жінок, у якій брала участь?

Так, звичайно. Свій перший тренінг, який я відвідала з теми захисту прав жінок, проводила Христина Кіт. Стосувався він питань дискримінації жінок та чоловіків у трудовому законодавстві. На той час я лише почала цікавитись гендерною тематикою. Памʼятаю ту запеклу дискусію, коли Христина з таким вогнем в очах намагалась донести до студентів та студенток про стереотипи щодо ролі жінок та чоловіків, які ще досі існують. Після цього тренінгу я зрозуміла, що хочу пов’язати своє життя із захистом прав жінок. 

Чому важливі освітні послуги, що спрямовані на розвиток soft skills?

Теоретичні знання необхідні для юристки чи юриста, але однією із запорук успішності є вміння працювати із людьми. Soft skills – це необхідна складова росту професійності та розвитку карʼєри юриста(ки). Адже, їх робота повʼязана з безпосередньою комунікацією. Щоб надати кваліфіковану допомогу, потрібно налагодити контакт з особою. 

Як вважаєш, яка перевага дистанційної неформальної освіти?

Неформальна освіта дає можливість розвиватись у різних сферах та покращувати навички. Завдяки дистанційній формі можна здобувати знання незалежно від місця, часу та інших умов. Все це зумовлює зручність та доступність для всіх охочих отримати нові знання. 

В чому суперсила «ЮрФем»?

«ЮрФем» будує гендерно-чутливе суспільство, об’єднує юристок всієї країни задля спільної мети. Це суперсила «ЮрФем». 

Твоя формула успішного навчання?

Завжди прагнути до самовдосконалення – це те, що я роблю кожного дня. Тільки наполеглива праця, толерантність, чіткість та пунктуальність допоможуть самореалізуватись.  Тому, закликаю усіх ставити перед собою цілі та впевнено їх досягати. 

Анастасія Слободяник

Вивчала міжнародне право у Хмельницькому університеті управління та права ім. Леоніда Юзькова (бакалаврат). Брала участь у міжнародних судових змаганнях The Central and Eastern Europe Moot Competition (2023). Експертка в Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти. Випускниця IV Літньої школи ЮрФем.

Яка цінність гендерно-чутливої освіти для правничої спільноти, на твою думку?

Гендерна чутливість повинна супроводжувати кожен рівень освіти. Однак, звісно, важливо не применшувати значення гендерно-чутливої освіти для правничої спільноти, адже ані дискримінаційні положення законів, ані рішення суддів всупереч інтересам потерпілої від сексуального насильства, не з’являються безпричинно.

Чи пам’ятаєш враження від першого тренінгу/лекції з теми захисту прав жінок, у якій брала участь?

Це був курс на Coursera, присвячений усім проявам дискримінації та насильства, з якими жінки з різних країн світу зіштовхуються протягом життя. Вбивства честі, сексуальне рабство, відсутність доступу до контрацепції, гендерний розрив в оплаті праці, насильство, зокрема, вчинене під час збройних конфліктів та ще багато інших речей, про які до опанування курсу я або зовсім не мала уявлення, або мала погане уявлення. Я вирішила зареєструватись на цей курс з цікавості, не очікуючи, що це дасть мені поштовх до подальшого вивчення теми захисту прав жінок.

Чому важливі освітні послуги, що спрямовані на розвиток soft skills?

Якими б довершеними не були професійні навички (hard skills), шлях до їх вдалого застосування часто залежить від навичок взаємодії з іншими людьми. Зрештою, ефективна робота в команді безпосередньо залежить від “м’яких навичок”.

Як вважаєш, яка перевага дистанційної неформальної освіти?

Як на мене, дистанційна неформальна освіта дарує можливість, по-перше, обирати конкретно те, що хочеться вивчати, а, по-друге, навчанням можна займатись тоді, коли мені це зручно. Тобто немає обмежень в межах того, що та коли саме вивчати.

В чому суперсила «ЮрФем»?

В професійності. Про яку би активність чи діяльність не йшла мова, це все обов’язково буде супроводжуватись фаховістю та якістю.

Твоя формула успішного навчання?

Основне – це мій інтерес до теми, а найбільше натхнення та мотивації до навчання я маю вранці, до того як почнеться щоденна рутина:)