Бібліотека

“Дайте нам можливість взяти книги й ручки – це наймогутніша зброя”

– Мала́ла Юсуфза́й

Бібліотека “ЮрФем” – це гендерно-чутлива колекція та збірка виняткових матеріалів з тем впровадження гендерної рівності, протидії дискримінації та гендерно-обумовленому насильству. Тут ви знайдете книги, посібники, методичні рекомендації, постери, інформаційні довідки тощо.

Наповнення бібліотеки стане в пригоді юрист(к)ам, правозахисникам та правозахисницям, викладацькій спільноті, але також і студент(к)ам правничих факультетів. А також усім, хто зацікавлений чи залучений до захисту прав та свобод людини.

Аби більше не носити в сумці посібники вагою з цеглу – завантажуйте матеріали в онлайн-бібліотеці та користуйтесь постійною книгозбірнею у своїй кишені.

«Моя гендерно чутлива громада». Посібник з надання високоякісних муніципальних послуг із врахуванням гендерного аспекту

Про посібник

У фокусі цього посібника рекомендації щодо врахування гендерного компонента при наданні соціальних, адміністративних, освітніх послуг на території громад в Україні, а також послуг у сфері охорони здоров’я, сформовані на успішних кейсах окремих територіальних громад. Окремо увагу приділено ролі Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад та плану дій із впровадження положень цієї Хартії громадами для досягнення гендерно чутливого підходу при наданні послуг у громадах.

Цей посібник має на меті:

  • роз’яснити гендерний компонент окремих послуг, які надаються в межах територіальних громад;
  • сформувати рекомендації для того, щоб послуга була надана з урахуванням гендерного компонента;
  • дослідити роль Європейської хартії рівності жінок і чоловіків у житті місцевих громад для досягнення балансу при врахуванні інтересів жінок та чоловіків під час надання послуг в умовах децентралізації;
  • запропонувати план дій для досягнення гендерної рівності під час надання послуг у громадах з урахуванням положень Європейської хартії рівності жінок і чоловіків.

Команда, що працювала над посібником: Каріна Литвинюк, Марта Змисла, Катерина Шуневич

Посібник «Моя гендерно чутлива громада» підготували експертки Аналітичного центру «ЮрФем» за підтримки Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії

Зміст цього дослідження є висновками та позицією дослідницької команди і в жодному разі не може сприйматися як такий, що відображає погляди Програми «U-LEAD з Європою», уряду України, Європейського Союзу і його держав-членів Німеччини, Швеції, Польщі, Данії, Естонії та Словенії.

Дослідження «Жінки, яких не видно: гендерні аспекти відбування покарання засудженими до позбавлення волі»

Про дослідження

Дослідження підготував Аналітичний центр ЮрФем у рамках проєкту «Жінки, яких не видно».

Метою цього дослідження є:

  • проаналізувати чинні міжнародні та національні нормативно-правові акти щодо відбування покарань жінками, засудженими до позбавлення волі на певний строк;
  • зібрати інформацію щодо стигматизації і дискримінації жінок, які відбувають покарання в установах виконання покарань, та проаналізувати окремі особливості відбування покарань жінками в контексті збройної агресії РФ проти України з 24 лютого 2022 року;
  • виявити бар’єри для повернення в суспільство жінок, зокрема ромської національності, які відбули покарання у виді позбавлення волі.

У фокусі дослідження є дії або бездіяльність держави в контексті запобігання дискримінації, стигматизації та врахування гендерного компонента під час роботи із засудженими жінками.

Правозахисний проєкт «Жінки, яких не видно» має на меті створити ефективний механізм (ре)інтеграції в суспільство жінок, що відбували покарання у в’язниці, зокрема жінок ромського походження.

Проєкт реалізовують ГО «Терніпе» (Територія неупередженості і права), ГО «Вільна» та Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» у співпраці з Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України за фінансової підтримки Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Зміст цього дослідження є висновками і позицією дослідницької команди та не обов’язково відповідає позиції Фонду прав людини Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Навчальний курс "Гендерна рівність та права жінок"

Залучені експертки

Христина Кіт – адвокатка, к.ю.н., голова Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем»

Ярина Волошин – історикиня, тренерка, магістерка історичного факультету Українського католицького університету

Ольга Поєдинок – кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка

Олена Харитонова – кандидатка юридичних наук, доцентка кафедри кримінального права №1 Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого.

Лариса Денисенко – правозахисниця, адвокатка, письменниця, медійниця, співзасновниця та членкиня ЮрФем

Навчальна програма розроблена Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем” в рамках проєкту «Формування ґендерно-чутливого студентського юридичного середовища», що здійснюється за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми USAID «Нове правосуддя».

Методичні рекомендації “Гендерна дискримінація: ідентифікація та механізм надання правової допомоги”

Залучені експертки

Лариса Денисенко – правозахисниця, адвокатка, письменниця, громадська діячка

Христина Кіт – адвокатка, к.ю.н., голова Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем”

Галина Федькович – адвокатка, юристка Громадької організації “Центр “Жіночі перспективи”

Методичні рекомендації затверджені наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 12 березня 2019 року №33.

Методичні рекомендації розроблені Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем у рамках ініціативи “Юристки за покращення якості правових послуг для вразливих груп жінок”, за підтримки проекту “Доступна та якісна правова допомога в Україні”, який впроваджується Канадським бюро міжнародної освіти у партнерстві з Координаційним центром з надання правової допомоги та фінансується Урядом Канади.

Методичні рекомендації "Правова допомога жінкам із вразливих груп: особливості роботи та алгоритм дій"

Залучені експертки

Світлана Бєлай працювала над питання про правову допомогу жінкам, що живуть з ВІЛ. Крім іншого, рекомендації розкривають питання роботи з медичними закладами та алгоритми дій у випадку розкриття ВІЛ-позитивного статусу.

Оксана Гузь напрацювала рекомендації для роботи з жінками, що вживають наркотики. В рекомендаціях розкриті питання дискримінаційних практик у спорах з трудових та сімейних правовідносин.

Олена Зайцева напрацювала рекомендації для тих, хто працює жінками, що надають секуальні послуги. Цікаво звернути увагу на особливості спорів із сімейних правовідносин, у яких часто специфічно трактують поведінку таких жінок.

До презентації та розробки матеріалу долучились також:

Світлана Мороз, коорднаторка з моніторингу дотримання прав БО “Позитивні жінки” та

Галина Корнієнко, фахівчиня з адвокації БФ “Надія та Довіра”, чий досвід та поради дуже допомогли в напрцюванні.

Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” спільно з експертками з питань правових послуг жінкам які живуть з ВІЛ, жінкам, які живуть з наркотичною залежністю та жінкам, які задіяні у секс-індустрії, підготували методичні рекомендації для працівник системи БПД та всіх адвокатів/ток.

Рекомендації затверджені Наказом Координаційного центру з надання правової допомоги від 20 листопада 2019 р. №71.

Протягом 2019 року Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” реалізовувала проект «Покращення якості правових послуг для вразливих груп жінок» за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” у співпраці з Координаційним центром з надання правової допомоги.

Книга “Фемінізм у праві”

Авторка

Це український переклад книжки американської юристки та професорки Енн Скейлз “Фемінізм у праві” (Ann Scales “Legal Feminism”).

Наприкінці 1970-тих Енн Скейлз ввела в американську юриспруденцію поняття “феміністичної правової теорії” (Feminist legal theory), яка передбачає перегляд наявної нормативно-правової бази, законів, судових рішень та інших документів, що впливають на життя людей, з точки зору багатовікової нерівності та дискримінованого становища жінок.

Книга “Фемінізм у праві” – унікальне україномовне видання, яке було надруковане за ініціативи Асоціації жінок-юристок України “ЮрФем” у Видавництві “Видавництво” за підтримки Проєкту “Доступна та якісна правова допомога в Україні”.

Книжка розповідає про правове та філософське підґрунтя цієї теорії та обґрунтовує потребу зміни підходів до прийняття рішень з врахуванням становища та потреб жінок, яке приведе до зміни цього становища.

Посібник “Спитай Юристку ЮрФем: відповіді на складні питання в період пандемії”.

Залучені експертки

Експертки проводили онлайн-консультування та писали статті, які мали на меті допомогти жінкам вирішити проблеми, які виникли чи ускладнились в період пандемії.

Матеріали для посібника готували Вікторія Поліщук, Анна Саєнко, Наталія Радушинська, Заріна Маєвська, Лариса Денисенко, Катерина Шуневич, а також Христина Кіт, яка відредагувала та упорядкувала публікацію.

Проєкт “Онлайн-марафон “Спитай юристку ЮрФем” та публікація посібника стала можливою завдяки підтримці Українського Жіночого Фонду.

Книжка “Моїми словами”

Авторка

Рут Бейдер Ґінзбург – американська правниця, суддя Верховного суду США, феміністка, американська культурна ікона. Авторка ряду ключових прецедентів у справах стосовно дискримінації за статтю.

Переклад книги Рут Бейдер Ґінзберґ “Моїми словами” (My own words) ініціювала Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” спільно з Видавництво “Видавництво” за підтримки Європейського Союзу та Міжнародний фонд “Відродження” в рамках спільної ініціативи “EU4USociety”. Книга вийшла друком восени 2021 року.

“ЮрФем” безкоштовно розповсюджувала примірники для суддів та університетів.

Плакати про сексизм

Коротка інформація

Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” презентувала дослідження, на основі якого напрацьовані рекомендації з впровадження гендерних політик у ВНЗ.

Паралельно розроблено плакати, які коротко пояснюють, що таке сексизм та як на нього можна реагувати.

Плакат розповсюджуватиметься безкоштовно для розміщення у навчальних закладах.

Медіакампанія #НавчанняБезПринижень відбувається в рамках проєкту “Актуалізація проблеми сексуальних домагань у ВНЗ України”, що реалізовувався Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем” за підтримки Українського Жіночого Фонду.

Плакати про сексуальне домагання та алгоритм дій

Коротка інформація

Асоціація жінок-юристок України “ЮрФем” презентувала дослідження, на основі якого напрацьовані рекомендації з впровадження гендерних політик у ВНЗ.

Паралельно розроблено плакати, які коротко пояснюють, що таке сексуальні домагання та що робити у випадку, якщо ви стали свідком чи жертвою.

Плакат розповсюджуватиметься безкоштовно для розміщення у навчальних закладах.

Медіакампанія #НавчанняБезПринижень відбувається в рамках проєкту “Актуалізація проблеми сексуальних домагань у ВНЗ України”, що реалізовується Асоціацією жінок-юристок України “ЮрФем” за підтримки Українського Жіночого Фонду.