З 2022 року Центр “ЮрФем: освіта” в партнерстві з Болгарським фондом гендерних досліджень (BGRF) реалізовує проєкт “Академія правозахисниць” за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Академія – перша в Україні повноцінна навчальна гендерно-правова програми для юристок та адвокаток! Академія покликана обʼєднати юристок та адвокаток зі всієї України, які опісля зможуть надавати якісну гендерно чутливу правову допомогу потерпілим від гендерно зумовленого насильства (ГЗН), зокрема від сексуального насильства, у тому числі повʼязаного з конфліктом (СНПК), а що основне – формувати позитивну судову та правоохоронну практику в цих справах.
Також, в рамках проєкту передбачено ряд обговорень щодо безпеки правозахисниць/ків. Перша дискусія відбулась у липні 2022 року.
КМЄС підтримує та її експертки беруть безпосередню участь в подіях Центру “ЮрФем: освіта”, зокрема КМЄС підтримала проведення Науково-практичної конференції “Доказування у справах, пов’язаних з сексуальним насильством”, яка проводилась у грудні 2021 року.
«U-LEAD з Європою» – міжнародна програма, яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Німеччиною, Швецією, Польщею, Данією, Естонією та Словенією. Основний напрямок роботи – підтримка реформи децентралізації в Україні та покращення якості надання адміністративних послуг для населення.
За підтримки Програми “U-LEAD з Європою” було підготовлено навчальний онлайн-курс “Права жінок у моїй громаді” (2021 р.) та “Права жінок в моїй громаді: виклики війни” (2022 р.)
Апарат Урядової уповноваженої став партнером у проведенні Науково-практичної конференції “Доказування у справах, пов’язаних із сексуальним насильством”, а також у проведенні низки вебінарів та навчального курсу з теми сексуального насильства, повʼязаного з конфліктом.
Тренінговий центр прокурорів став партнером Центру “ЮрФем: освіта” у проведенні науково-практичної конференції “Доказування у справах, пов’язаних із домашнім насильством”, яка проводилась у грудні 2021 року.
BGRF з 2004 року успішно реалізовує «The Women`s Human Rights Training Institute». Інститут є унікальною навчально програмою з підвищення кваліфікації юристів/ок із Центральної та Східної Європи та нових незалежних держав щодо захисту прав жінок.
У партнерстві з BGRF з 2022 року Центр “ЮрФем: освіта” реалізовує проєкт “Академія правозахисниць”
Інститут – це унікальна ініціатива, яку з 2004 року успішно реалізовує Болгарський фонд гендерних досліджень. Перша у своєму виді програма, що мала на меті побудову спроможності молодих юристок/тів з Центральної та Східної Європи і нових незалежних держав (CEE/ NIS) у судових справах, пов’язаних з правами жінок, включаючи: насильство стосовно жінок; сексуальне та репродуктивне здоров’я жінок; трудову дискримінацію.
У 2022 році Центр “ЮрФем: освіта” співпрацює з Інститутом в рамках реалізації гендерно-правової навчальної програми для юристок та адвокаток “Академія правозахисниць”
Литовський Центр бере активну участь в допомозі українцям, постраждалим від російської агресії. KOPZI був партнером курсу Центру “ЮрФем: освіта” “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом: правове регулювання та практика”.
Юридичний факультет Вільнюського університету був партнером курсу Центру “ЮрФем: освіта” “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом: правове регулювання та практика”.
Фонд надає медичну та гуманітарну допомогу потерпілим від російської агресії в Україні. Фонд був партнером курсу Центру “ЮрФем: освіта” “Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом: правове регулювання та практика”
Спільно із Центром “ЮрФем: освіта” організовували неформальну подію-обговорення “Вечірні розмови. Просеко. Мода. Права людини”
Консультантка лінії правової допомоги «Юрфем: підтримка», юристка, магістриня юридичного факультету ЛНУ імені Івана Франка. Здійснює громадську діяльність у сфері захисту прав жінок. Авторка низки публікацій, які стосуються проблематики гендерно зумовленого насильства. Випускниця Літньої школи ЮрФем. Учасниця програми стажування від ЮрФем.
На мою думку, гендерно-чутлива освіта є дуже важливою, адже завдяки їй ми можемо подолати усталені стереотипи в суспільстві. Нашим навчальним закладам варто будувати гендерно-чутливий освітній процес, щоб майбутні юристи та юристки розуміли, що дискримінація та стереотипи щодо ролі жінки та чоловіка неприпустимі у сучасному суспільстві. Лише так ми зможемо досягти гендерно-чутливої правничої спільноти.
Так, звичайно. Свій перший тренінг, який я відвідала з теми захисту прав жінок, проводила Христина Кіт. Стосувався він питань дискримінації жінок та чоловіків у трудовому законодавстві. На той час я лише почала цікавитись гендерною тематикою. Памʼятаю ту запеклу дискусію, коли Христина з таким вогнем в очах намагалась донести до студентів та студенток про стереотипи щодо ролі жінок та чоловіків, які ще досі існують. Після цього тренінгу я зрозуміла, що хочу пов’язати своє життя із захистом прав жінок.
Теоретичні знання необхідні для юристки чи юриста, але однією із запорук успішності є вміння працювати із людьми. Soft skills – це необхідна складова росту професійності та розвитку карʼєри юриста(ки). Адже, їх робота повʼязана з безпосередньою комунікацією. Щоб надати кваліфіковану допомогу, потрібно налагодити контакт з особою.
Неформальна освіта дає можливість розвиватись у різних сферах та покращувати навички. Завдяки дистанційній формі можна здобувати знання незалежно від місця, часу та інших умов. Все це зумовлює зручність та доступність для всіх охочих отримати нові знання.
«ЮрФем» будує гендерно-чутливе суспільство, об’єднує юристок всієї країни задля спільної мети. Це суперсила «ЮрФем».
Завжди прагнути до самовдосконалення – це те, що я роблю кожного дня. Тільки наполеглива праця, толерантність, чіткість та пунктуальність допоможуть самореалізуватись. Тому, закликаю усіх ставити перед собою цілі та впевнено їх досягати.
Вивчала міжнародне право у Хмельницькому університеті управління та права ім. Леоніда Юзькова (бакалаврат). Брала участь у міжнародних судових змаганнях The Central and Eastern Europe Moot Competition (2023). Експертка в Національному агентстві із забезпечення якості вищої освіти. Випускниця IV Літньої школи ЮрФем.
Гендерна чутливість повинна супроводжувати кожен рівень освіти. Однак, звісно, важливо не применшувати значення гендерно-чутливої освіти для правничої спільноти, адже ані дискримінаційні положення законів, ані рішення суддів всупереч інтересам потерпілої від сексуального насильства, не з’являються безпричинно.
Це був курс на Coursera, присвячений усім проявам дискримінації та насильства, з якими жінки з різних країн світу зіштовхуються протягом життя. Вбивства честі, сексуальне рабство, відсутність доступу до контрацепції, гендерний розрив в оплаті праці, насильство, зокрема, вчинене під час збройних конфліктів та ще багато інших речей, про які до опанування курсу я або зовсім не мала уявлення, або мала погане уявлення. Я вирішила зареєструватись на цей курс з цікавості, не очікуючи, що це дасть мені поштовх до подальшого вивчення теми захисту прав жінок.
Якими б довершеними не були професійні навички (hard skills), шлях до їх вдалого застосування часто залежить від навичок взаємодії з іншими людьми. Зрештою, ефективна робота в команді безпосередньо залежить від “м’яких навичок”.
Як на мене, дистанційна неформальна освіта дарує можливість, по-перше, обирати конкретно те, що хочеться вивчати, а, по-друге, навчанням можна займатись тоді, коли мені це зручно. Тобто немає обмежень в межах того, що та коли саме вивчати.
В професійності. Про яку би активність чи діяльність не йшла мова, це все обов’язково буде супроводжуватись фаховістю та якістю.
Основне – це мій інтерес до теми, а найбільше натхнення та мотивації до навчання я маю вранці, до того як почнеться щоденна рутина:)